robert.lezak@normanbenett.pl
Tel.: +48 504 104 694
Termin: 28 gru 2022 - 14 sty 2023
Kierunek: Indie

Delhi-Dharamsala-Bodhgaja-Radżgir-Sarnath-Waranasi-Goa, grudzień 2022.

MIEJSCE STARTU MIEJSCE DOCELOWE DATA WYLOT PRZYLOT
Warszawa Delhi 28.12.2022 29.12.2022
Delhi Warszawa 12.01.2023 13.01.2023

Delhi

„Szczęście jest wówczas, gdy nasze myśli, słowa i czyny są ze sobą w harmonii” (Mahatma Gandhi)

  

Dzień pierwszy – Delhi

czwartek, 29 grudnia 2022

Po wylądowaniu na lotnisku Indiry Gandhi w Delhi udajemy się do hotelu, odświeżamy się, po czym przejeżdżamy do dzielnicy tybetańskiej w północnej części Old Delhi. Ta mała kolonia dla uchodźców powstała nad brzegami Jamuny w latach 60-tych po pierwszych falach uciekinierów z okupowanego Tybetu. Jest to miejsce dość szczególne i, jak każda tybetańska enklawa w Indiach, o zupełnie innej atmosferze niż otaczająca je indyjska rzeczywistość. Będzie to też pierwsza podczas tej podróży styczność z buddyzmem tybetańskim. Następnie przejedziemy do ogrodów Rajgath, gdzie znajdują się miejsca kremacji ważnych osobistości indyjskiej polityki, w tym przede wszystkim Mahatmy Gandhiego. Kolejny punkt to spacer na Rajpath – długiej ulicy rozciągającej się między Bramą Indii – jednym z symboli miasta i postkolonialnymi budynkami rządu, parlamentu i prezydenta Indii. Kolacja powitalna i nocleg w Delhi.

 

Dharamsala

„Witajcie. To miejsce jest moim domem od prawie sześćdziesięciu lat, a więc pragnę Was w nim powitać” (J.Ś. Dalajlama na spotkaniu ze studentami – McLeodganj, 2 grudnia 2019)

 

Dzień drugi – Dharamsala: McLeodganj  

piątek, 30 grudnia 2022

Po przyjeździe do McLeodganj, małego miasteczka będącego częścią miasta Dharamsala, meldujemy się w hotelu i przeznaczamy trochę czasu na wypoczynek. Następnie przez cały dzień zwiedzamy miasteczko, w tym świątynię główną mieszczącą się tuż obok rezydencji J.Ś. Dalajlamy. Udamy się na tradycyjną tybetańską „korę” wokół tego kompleksu świątynnego ścieżką Lingkor, wstąpimy do muzeum Tybetu i poznamy historię tej najważniejszej w Indiach ostoi Tybetańczyków. Po obiedzie wizyta w kościele Św. Jana w Puszczy w Forsythganj, pozostałym po Brytyjczykach i ocalałym po trzęsieniu ziemi w 1905 roku. Nocleg w McLeodganj.

 

Dzień trzeci – Dharamsala: McLeodganj/Gangchen Kyishong/Men-Tsi-Khang

sobota, 31 grudnia 2022

Rano, po półgodzinnym spacerze, znajdziemy się na terenie Gangchen Kyishong – kompleksu Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie. Tu przede wszystkim odwiedzimy Bibliotekę Tybetańskich Dzieł i Archiwów (LTWA), jedno z najważniejszych miejsc, które odwiedzają tybetolodzy z całego świata. Następnie zahaczymy o maleńki, ale niezwykle ważny klasztor Necziung – siedzibę wyroczni państwowej, a na koniec udamy się do leżącego nieopodal Instytutu Medycyny i Astrologii (Men-Tsi-Khang), gdzie będzie można zwiedzić muzeum i dla chętnych skorzystać z konsultacji z lekarzem tybetańskim. Powrót samochodem do McLeodganj. Przed kolacją wykład na temat tradycyjnej medycyny tybetańskiej. Nocleg w McLeodganj.

 

Dzień czwarty – Dharamsala: Norbulingka-Sidhbari-Naddi

niedziela, 1 stycznia 2023

Przejazd samochodem do leżącego w dolinie Kangry, u stóp Dharamsali Instytutu Norbulingka czyli „parku klejnotów”. Jest to malowniczo położony instytut sztuki tybetańskiej, nazwany tak na cześć letniego pałacu Dalajlamów w Lhasie. Tutaj będziemy mogli zobaczyć jak powstają tybetańskiego malowidła religijne (thangki) i posągi sakralne. Wejdziemy do muzeum lalek, gdzie zaprezentowana jest różnorodność kulturowa Tybetu. W Norbulingce chętni mogą też zakupić całe wyposażenie domu w stylu tybetańskim, łącznie z pościelą i tradycyjnymi ubrankami dla dzieci. Kolejny punkt wycieczki to klasztor Gjuto w miejscowości Sidhbari – do 2017 roku indyjska siedziba J.Ś. Karmapy, który zamieszkał tu w 2000 roku po ucieczce z Tybetu. Obecnie Jego Świątobliwość przebywa za granicą. Po powrocie do McLeodganj przejazd do wioski Naddi, gdzie poznamy tradycyjny styl życia lokalnych górali Gaddi i wejdziemy do jednego z domów. Nocleg w Mcleodganj.

 

Dzień piąty – Delhi

poniedziałek, 2 stycznia 2023

 

Rano spakowani przejedziemy na lotnisko Gaggal i wrócimy do Delhi. Po przylocie wybierzemy się na zwiedzanie wspaniałej świątyni Akshardham. Świątynia warta wizyty wcale nie musi być stara. Akshardham powstał w 2005 roku. Jest jednak na pewien sposób antyczny, gdyż wybudowano go zgodnie z wielowiekowymi zasadami architektury wedyjskiej. Kompleks świątynny, poświęcony hinduskiemu mędrcowi i ascecie, Swaminarajanowi, jest fantastycznym skarbem architektury i rzeźb, wysadzanym tonami złota i szlachetnych kamieni. Po południu przejazd na jeden z bazarów Delhi, gdzie będzie można zrobić zakupy. Nocleg w Delhi.

 

Bodhgaja

„Wzywam Ziemię na świadka mojego Przebudzenia” (Siddhartha Gautama – Uruvela, Królestwo Magadha, ok. 523 pne)

 

Dzień szósty – Bodhgaja

wtorek, 3 stycznia 2023

Przelot z Delhi do miasta Gaja i przejazd do Bodhgai. Zakwaterowanie w hotelu. Po tybetańsku miasteczko nazywa się Dordżeden, czyli Wadżra-Tron. W czasach Buddy nosiło nazwę Uruwela i stało się jednym z najważniejszych miejsc królestwa Magadhy. Dla buddystów to centrum całego wszechświata, miejsce gdzie każdy historyczny Budda dostępuje Przebudzenia. I to właśnie tu ok. 2500 lat temu Przebudzenie osiągnął również Siddhartha Gautama – Budda Śakjamuni. Udamy się na zwiedzanie kompleksu Wielkiego Przebudzenia – Mahabodhi, powstałego na planie mandali ogrodu, w którego centrum znajduje się świątynia Mahabodhi i rośnie drzewo bodhi (Ficus religiosa). To właśnie tu doszło do ostatecznego Przebudzenia Buddy. Poznamy historię tego miejsca i zwiedzimy kompleks. Nocleg w Bodhgai.

 

Dzień siódmy – Bodhgaja

środa, 4 stycznia 2023

Rano przed śniadaniem dla chętnych udział w buddyjskiej pudży odprawianej przez mnichów z klasztoru Namgjal, należącego do J.Ś. Dalajlamy. Następnie wycieczka samochodowa do Grot Mahakali, miejsca, gdzie według tradycji udawali się na odosobnienie wielcy medytujący buddyjscy. Po powrocie do miasteczka wizyta w kilku świątyniach buddyjskich: tradycji tybetańskiej, tajskiej, japońskiej itp. Wieczorem czas wolny, który można spędzić w okolicy świętego drzewa bodhi. Nocleg w Bodhgai.

 

Radżgir

„Forma jest pusta; pustość jest formą” (z Sutry Serca nauczanej przez Buddę na Górze Sępa)

 

Dzień ósmy – Bodhgaja: Radżgir/Nalanda

czwartek, 5 stycznia 2023

Wcześnie rano przejeżdżamy do położonego 2,5 godziny drogi na wschód miasta Radżgir. W czasach Buddy była to Radżagryha – stolica królestwa Magadhy. Było to też jedno z miejsc, w których Budda wraz z uczniami spędzał pory deszczowe. Po przyjeździe udamy się na górę, gdzie mieści się japońska stupa. Stamtąd zejdziemy do położonej nieco niżej Góry Sępa. To kolejne święte miejsce dla buddystów. Tu bowiem doszło do tzw. drugiego obrotu Kołem Dharmy (pierwszy obrót to Sarnath). Tutaj Budda wygłosił nauki Pradżniaparamity, cyklu pouczeń, którego najważniejszy tekst znany jest powszechnie jako „Sutra serca”. Tu uczniowie po raz pierwszy poznali nauki o pustości i tutaj początek swój bierze tradycja buddyzmu mahajany (wielkiego pojazdu). Tradycja ta była pielęgnowała przez kilka wieków przede wszystkim na Uniwersytecie Nalanda – największej tego typu placówce w historii świata. Odwiedzimy ruiny tej uczelni, przejedziemy tam z Radżgiru. To właśnie opaci Nalandy w VIII wieku n.e. przenieśli buddyzm do Tybetu i dziś to właśnie tradycja tybetańska jest najważniejszym spadkobiercą tradycji Nalandy. Późnym popołudniem powrócimy do Bodhgai na nocleg.

 

Sarnath

„Narodziny są cierpieniem, starzenie się jest cierpieniem, choroba jest cierpieniem, śmierć jest cierpieniem” (Z Sutry Dharmaczakraprawartana – pierwszej nauki Buddy w Sarnath)

 

Dzień dziewiąty – Sarnath-Waranasi

piątek, 6 stycznia 2023

Wcześnie rano opuścimy Bodhgaję i udamy się w kilkugodzinną podróż do sąsiedniego stanu Uttar Pradesh. Naszym celem jest położona nieopodal Waranasi mała miejscowość Sarnath. Jest to drugie z najważniejszych miejsc związanych z Buddą (po Bodhgai). W Sarnath Budda wygłosił swoją pierwszą naukę – o Czterech Prawdach Szlachetnych. Tak więc tak naprawdę to tu właśnie rozpoczął się buddyzm. Obejrzymy sobie to miejsce wraz z ruinami klasztorów i świątyń buddyjskich z początków naszej ery. Na zakończenie dnia przejazd do Waranasi i nocleg.

 

Waranasi

„Benares jest starsze niż historia, starsze niż tradycja, starsze nawet niż sama legenda, i wygląda po dwakroć starzej niż one wszystkie” (Mark Twain)

 

Dzień dziesiąty – Waranasi

sobota, 7 stycznia 2023

 

Waranasi – jedno z najstarszych miast świata. Miasto życia i śmierci, światła i ciemności. Waranasi to święte miasto praktycznie dla wszystkich Hindusów. Wierzy się, że umierając w Waranasi lub mając swoje prochy rozsypane do Gangesu właśnie tutaj, osiąga się mokszę – wyzwolenie z kręgu życia i śmierci. Waranasi to nie tylko miasto święte dla wyznawców Śiwy, to również miasto święte dla buddystów. To głównie tutaj rozgrywają się sceny większości dżatak (opowieści o poprzednich żywotach Buddy Śakjamuniego). Tutaj też bardzo często przebywał sam Budda i stąd pochodziło wielu jego uczniów. Rano udamy się na rejs łodzią po Gangesie, by z tej perspektywy obejrzeć to jedno z siedmiu najświętszych miast Indii. Zwiedzimy ghaty nad Gangesem, w tym ghat Manikarnika, gdzie płoną stosy pogrzebowe. Przewędrujemy wąskimi uliczkami starej, nadgangesowej części miasta. W ciągu dnia udamy się na kampus Banaras University, gdzie zobaczymy Shri Vishwanath Mandir o najwyższej na świecie świątynnej wieży. Po południu odkryjemy jeszcze jedną twarz Waranasi – tekstylia. Jedwab z Benaresu słynie w całej Azji i nie tylko. Będzie można zobaczyć materiały o nieprzebranych krojach i kolorach. A wieczorem na pożegnanie ze świętym miastem ponownie zapraszamy nad Ganges, na ceremonię aarti. Ten starożytny i piękny rytuał odbywa się nad świętą rzeką co wieczór, a jego sednem jest ofiarowanie światła. To światło znad Gangesu będzie naszym pożegnaniem z krainą Buddy. Nocleg w Waranasi.

 

Goa

 

Dzień jedenasty – Goa

niedziela, 8 stycznia 2023

 

Rano przejazd na lotnisko w Waranasi i przelot do Goa z przesiadką w jednym z większych portów lotniczych. Po przybyciu na lotnisko Dabolim przejazd do Agondy. Nocleg w Agondzie.

 

Dzień dwunasty – Goa

poniedziałek, 9 stycznia 2023

 

Wypoczynek w Goa

 

Dzień trzynasty – Goa

wtorek, 10 stycznia 2023

 

Wypoczynek w Goa

 

Dzień czternasty – Goa

środa, 11 stycznia 2023

 

Wypoczynek w Goa

 

Dzień piętnasty – Goa

czwartek, 12 stycznia 2023

 

Pożegnanie z Goa. Przejazd na lotnisko w Dabolim i wylot do Europy przez jeden z portów lotniczych na Bliskim Wschodzie lub jedno z krajowych lotnisk.

 

W czasie wyjazdu każdego dnia będziemy prowadzić ok 1,5 godziny zajęć coachingowych, podczas których będziesz mogła zyskać nową energię, tak potrzebną w obecnej rzeczywistości:

• Oderwać się od bieżących spraw i atmosfery w naszym kraju, znajdziesz się na tydzień w innym świecie
• Zwiększyć odporność psychiczną
• Dowiedzieć się o sobie ważnych i wartościowych rzeczy
• Poznać, jak korzystać bardziej ze swojego potencjału
• Zrelaksować się, pozbywając się stresu
• Zyskać nową motywację
• Doświadczyć pracy z emocjami, pozbywając się tego co niepotrzebne
• Poznać coś nowego
• Spędzić przyjemny czas w gronie osób nastawionych na rozwój i podobnych do Ciebie

Kalkulacja kosztów:

Zakweterowanie i wycieczki na miejscu 15 dni – 2350 USD
Wiza do Indii ok – 100 USD
Samolot do Indii i z powrotem ok – 3500,00 zł
Zajęcia z coachingu 9 dni – 1 200,00 zł

 

 


Filip

Potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie lub zadzwoń do organizatora i przewodnika:

Filip Majkowski Whatsapp +91-8352087536 lub email: filipmajkowski@hotmail.com

 

 


Robert ŁężakZajęcia coachingowe przez 9 dni poprowadzi Akredytowany Coach, Mentor i Assessor EMCC, wykładowca akademicki na studiach podyplomowych z coachingu Robert Łężak

 

 

 


Opcjonalnie na miejscu na Goa w ciagu 5 dni będzie można wziąć udział w dodatkowych zajęciach z oddechu które poprowadzi Asia Archer: tel. 608626811, mail: Aisha@lotusbalance.org

 

Translate »